Voditeljica projekta:
dr. sc. Perina Vukša Nahod
Suradnici:
dr. sc. Bruno Nahod
dr. sc. Domagoj Vidović
dr. sc. Željko Jozić
Ana Ćužić, dipl. uč.
Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl.
Matija Slišurić, bacc. ing. techn. inf.
Financiranje: Ministarstvo kulture i medija, Program zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara
Glavni je cilj projekta Rijekom neretvanskih riječi – od kuće do škole terensko istraživanje, analiza i pohrana dijalektne građe mjesnih govora Doline Neretve koja će se provoditi u suradnji Instituta za hrvatski jezik i OŠ Stjepana Radića u Metkoviću.
Suradnici na projektu osmislit će tematski upitnik (obiteljski odnosi, voće i povrće, rad u polju, život uz rijeku, igre, recepti, običaji) za istraživanje dijalektne građe. Prema tome upitniku učenici će, nakon održanih dijalektoloških radionica, uz pristanak roditelja i ispitanika, a uz pomoć učiteljica ispitivati dijalektnu građu, snimati je (zvučni zapisi i videozapisi) i bilježiti. Ispitanici će biti govornici starije životne dobi (uglavnom bake i djedovi), čime se najbolje postiže transfer kulturnoga dobra sa starijih na mlađe.
Učiteljice će u sklopu nastave raditi na osmišljavanju i prikupljanju građe i izradi crteža za pojedine lekseme. Također će poticati učenike na istraživanje i oslikavanje zavičajnih riječi. Učenici će stvarati u okviru sadržaja i ishoda predmetnih kurikula i međupredmetnih tema za niže razrede osnovne škole.
Ovaj projekt ne želi uključiti samo znanstvenike nego prije svega učenike, i to one na početku školovanja, kako bi uz pomoć učitelja potaknuli njihovo uključivanje u očuvanje zavičajnoga govora (npr. model izrade malih zavičajnih i frazeoloških rječnika, poučavanje u prikupljanju i arhiviranju građe) te njihovo stvaralaštvo na dijalektu.
Iznimno je bitna rubrika portala Snimi svoju babu i dida!. Putem promocijskih i edukacijskih aktivnosti motivirat će se korisnike da sami prikupe, snime i učitaju snimljeni sadržaj. Time će se potaknuti korištenje modernih tehnologija u edukacijske svrhe, ali i ojačati međugeneracijske obiteljske veze.
Projektom se želi i podignuti svijest lokalnoga stanovništva o važnosti prikupljanja i arhiviranja jezične građe te u idućim fazama i njihovo uključivanje u projekt: organizirat će se i radionice za educiranje učitelja, učenika, udruga i društava na području Doline Neretve te će se kontinuirano provoditi promidžbene i diseminacijske aktivnosti.
Snažnije će se povezati Podružnica IHJ-a u Metkoviću s gradovima i općinama u Dolini Neretve, KUD-om Metković te udrugama kako bi se u budućnosti razmišljalo o održivosti ovoga projekta, umreživanju podataka te promicanju svih kulturnih dobara Doline Neretve.
Prikupljanjem građe doprinijet će se i strateškomu cilju RH na području kulturne baštine – većemu udjelu stručnjaka u bavljenju problematikom zaštite i očuvanja nematerijalne baštine, potaknut će se njezino dokumentiranje koje je nužno zbog društvenih, gospodarskih i demografskih promjena, a nositelji pojedinoga kulturnog dobra uključit će se u realizaciju projekta, čime će se podignuti razina svijesti lokalnoga stanovništva o vrijednostima i važnosti nematerijalne baštine njihova kraja.
Pravopispravopis.hr |
Gramatikagramatika.hr |
Savjetnikjezicni-savjetnik.hr |
Bolje.hrbolje.hr |
Hrvatski u školihrvatski.hr |
Riznicariznica.ihjj.hr |
Nazivljenazivlje.hr |
Maturamatura.ihjj.hr |
Frazemifrazemi.ihjj.hr |
Valencijevalencije.ihjj.hr |
Kolokacijeihjj.hr/kolokacije/ |
Metaforeihjj.hr/metafore/ |