2025.


Predavanje u Srednjoj školi Krapina, 24. ožujka 2025. (Dalibor Vrgoč)

Na poziv Srednje škole Krapina dr. sc. Dalibor Vrgoč iz Odjela za hrvatski standardni jezik održao je 24. ožujka 2025. učenicima predavanje pod naslovom Anglizmi u javnome prostoru. S učenicima se povela zanimljiva rasprava o engleskim riječima i anglizmima u svim funkcionalnim stilovima i na razinama hrvatskoga jezika te njihovoj (ne)poželjnosti u hrvatskome standardnom jeziku. Predstavljena je i institutska stranica bolje.hr s prijedlozima hrvatskih zamjena za strane riječi i tuđice koje su neprilagođene ušle u uporabu u hrvatskI jezik. Učenici su pridonijeli raspravi sjajnim prijedlozima za hrvatske istovrijednice. Predavanje je održano u povodu Mjeseca hrvatskoga jezika, a u sklopu institutskoga projekta Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik.


Predavanje za učenike Gimnazije Tituša Brezovačkoga, Zagreb, 20. ožujka 2025. (Kristian Lewis, Maja Matijević, Dalibor Vrgoč)

Učenici prvoga, trećega i četvrtoga razreda Gimnazije Tituša Brezovačkoga sudjelovali su 20. ožujka na predavanju o resursima Instituta za hrvatski jezik, anglizmima i Mrežniku. Predavanje su im održali suradnici na projektu Kristian Lewis, Maja Matijević i Dalibor Vrgoč, a učenici su i sami provjerili svoje znanje igrajući igre izrađene u okviru projekta.


Sudjelovanje na radionici Upotreba alata (No)Sketch Engine u pretraživanju valencijskih obrazaca, Zagreb, 17. ožujka 2025. (Dorotea Cakić, Daria Lazić i Maja Matijević)

Suradnice na projektu Dorotea Cakić, Daria Lazić i Maja Matijević sudjelovale su na radionici Upotreba alata (No)Sketch Engine u pretraživanju valencijskih obrazaca, koju je na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 17. ožujka održala dr. sc. Zrinka Kolaković. Sudionici radionice upoznali su se sa složenim pretraživanjima u alatima Sketch Engine i No Sketch Engine s posebnim naglaskom na pretraživanje glagola, tj. glagolskih valencijskih obrazaca.


Sudjelovanje na Danima hrvatskoga jezika i kolegijima Hrvatski rječnici i Leksikologija, Pečuh, 12. i 13. ožujka 2025. (Maja Matijević)

Suradnica na projektu Maja Matijević sudjelovala je na Danima hrvatskoga jezika u Hrvatskome vrtiću, osnovnoj školi, gimnaziji i učeničkome domu Miroslava Krleže u Pečuhu predavanjem o resursima Instituta za hrvatski jezik s posebnim naglaskom na Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik. Na predavanju su sudjelovala dva osnovnoškolska i pet srednjoškolskih razreda, a na kraju predavanja održan je kviz na kojemu je prvo mjesto nagrađeno dvjema knjigama, Hrvatskom školskom gramatikom i Mađarsko-hrvatskim rječnikom. Maja Matijević sljedećega je dana održala predavanje i radionicu o obradi natuknica u Mrežniku polaznicima kolegija Hrvatski rječnici i Leksikologija na Katedri za hrvatski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Pečuhu.


Mjesec hrvatskoga jezika, Zadar, 11. ožujka 2025.

U povodu Mjeseca hrvatskoga jezika na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru Lana Hudeček održala je izlaganje O nekoliko rječničkih izvora Instituta za hrvatski jezik (zajedno s Gorankom Blagus Bartolec i Ivanom Matas Ivanković, koje su predstavile Rječnik velikoga i maloga početnog slova). U svojemu dijelu izlaganja predstavila je Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik, Rječnik hrvatskoga jezika za neizvorne i nasljedne govornike hrvatskoga jezika (u tisku) te Rječnik dubrovačkoga govora (u izradi). Predavanju su nazočili studenti Odsjeka za razrednu nastavu i Odsjeka za predškolski odgoj te profesori Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja.


Rad na Hrvatskome mrežnom rječniku – Mrežniku predstavljen studentima poslijediplomskoga studija u Splitu, Split, 24. – 25. siječnja 2025. (Milica Mihaljević)

24. i 25. siječnja 2025. na Filozofskome fakultetu u Splitu u okviru obvezatnoga kolegija Jezično planiranje, u sklopu kojega su analizirani i normativni priručnici i računalni alati, Milica Mihaljević predstavila je studentima poslijediplomskoga studija (modul: Lingvistika) rad na projektu Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik . Posebna je pozornost posvećena korpusima (hrWaC, Hrvatska jezična riznica) i alatima (Sketch Engine – konkordancije, skice riječi) na kojima se rad na Mrežniku temelji te mrežnim izvorima izrađenim u okviru toga projekta (demoinačica Mrežnika, jezične igre).