2024.


Vijest o objavi knjige Anatomija rječnika – Hrvatski mrežni rječnik objavljena je na portalu HRT-a u rubrici Magazin/Kultura, portalima Adria Voice, Glas Slavonije, Culturenet, u vijestima Nove TV te na mrežnim stranicama ELEXIS-a.



Objavljena knjiga Anatomija rječnika – Hrvatski mrežni rječnik (Hudeček, Lana; Mihaljević, Milica; Jozić, Željko (ur.). 2024. Anatomija rječnika. Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik. Institut za hrvatski jezik. Zagreb.)

Objavljena je knjiga Anatomija rječnika – Hrvatski mrežni rječnik, urednika Lane Hudeček, Milice Mihaljević i Željka Jozića, u kojoj se nalaze poglavlja autora Goranke Blagus Bartolec, Ivane Brač, Lane Hudeček, Dubravke Ivšić Majić, Barbare Kovačević, Martine Kramarić, Darije Lazić, Kristiana Lewisa, Ivane Matas Ivanković, Maje Matijević, Josipa Mihaljevića, Milice Mihaljević, Brune Nahoda, Dinke Pasini i Domagoja Vidovića. Monografija je rezultat rada na projektu Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik, koji je do 2021. financirao HRZZ te na projektu Instituta za hrvatski jezik Hrvatski mrežni rječnik (Mrežnik): 2. faza, koji financira Europska unija – NextGeneration EU. Monografija prikazuje leksikografske odluke i dvojbe koje prate nastanak jednoga jednojezičnog mrežnoga rječnika te sve korake od njegova osmišljavanja do njegove objave. Monografija se sastoji od sedam cjelina: Mrežnik i njegova struktura, Obrada pojedinih vrsta i skupina riječi, Obrada naziva i funkcionalno obilježenoga leksika, Modul za učenike nižih razreda osnovne škole i modul za osobe koje uče hrvatski kao ini jezik; Rječnik i društvena odgovornost te Neovisni izvori povezani s Mrežnikom. Sadržaj monografije dostupan je ovdje.


Studentica Nika Marinović obavila studentsku praksu na projektu Hrvatski mrežni rječnik (Mrežnik): 2. faza (26. veljače 2024. – 12. lipnja 2024.)

Studentica 3. godine preddiplomskoga studija informacijskih znanosti i kroatistike na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Nika Marinović obavila je 80 sati studentske prakse (od 26. veljače do 12. lipnja 2024.) na projektu Hrvatski mrežni rječnik (Mrežnik): 2. faza. Pod vodstvom mentorice Lane Hudeček upoznala se s radom na Mrežniku te ostalim institutskim projektima.


Predavanje Normativni problemi u poslovnoj komunikaciji za sudske tumače i prevoditelje, Google Meet, 6. lipnja 2024. (Lana Hudeček i Milica Mihaljević)

U organizaciji Društva sudskih tumača i prevoditelja Lana Hudeček i Milica Mihaljević održale su 6. lipnja 2024. na platformi Google Meet predavanje za njegove članove pod naslovom Normativni problemi u poslovnoj komunikaciji. Na predavanju su istaknuti neki pravopisni problemi, osobito oni s kojima se sudski tumači i prevoditelji susreću pri prevođenju u dijagramima, tablicama, grafikonima, legendama, pri uspravnome nabrajanju i sl., problemi povezani s prevođenjem/preuzimanjem kratica i pokrata i njihovim uklapanjem u rečenicu, problemi povezani s preuzimanjem/prevođenjem novotvorenica, aktualni problemi povezani s oblikovanjem i uporabom muških i/ili ženskih mocijskih parnjaka. Predstavljeni su mrežni izvori Instituta za hrvatski jezik, a također i obrade pokrata/kratica ili riječi povezanih s predavanjem u Hrvatskome mrežnom rječniku – Mrežniku te su na kraju voditeljice radionice sa sudionicima riješile i desetak zadataka u vježbama pripremljenima za ovo predavanje.


Međunarodni znanstveni skup Leksikografski susreti, Filološki fakultet, Beograd, 27. – 29. svibnja 2024. (Lana Hudeček, Milica Mihaljević, Kristian Lewis, Maja Matijević, Daria Lazić)

Na međunarodnom znanstvenom skupu Leksikografski susreti čija je osnovna tematska usmjerenost bila moderni rječnici u funkciji prosječnoga korisnika: stari problemi, suvremeni pravci i novi izazovi, sudjelovalo je petero suradnika na projektu Hrvatski mrežni rječnik (Mrežnik): 2. faza. Lana Hudeček i Milica Mihaljević održale su izlaganje Leksikografija i pragmatika: podatci o uporabi u Hrvatskome mrežnom rječniku – Mrežniku, u kojemu su govorile o donošenju podataka o uporabi u svim trima Mrežnikovim modulima, Kristian Lewis i Maja Matijević predstavili su u izlaganju Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik kao leksikografski izvor za učenike nižih razreda osnovne škole neke aspekte obrade u modulu za učenike nižih razreda osnovne škole, a temom Mrežnika i društvene odgovornosti bavila se Daria Lazić u izlaganju Društvena odgovornost u leksikografiji na primjeru obrade građe u Hrvatskome mrežnom rječniku – Mrežniku, u kojemu se osobito pozabavila obradom leksika koji označuje pripadnike pojedinih dobnih skupina.


Predavanje za građanstvo Engleski naš sveprisutni – O anglizmima u hrvatskome jeziku i radionica Engleski u hrvatskome – Samo luzeri hejtaju za učenike viših razreda osnovne škole, Marija Bistrica, 25. svibnja 2024. (Lana Hudeček)

U organizaciji Matice hrvatske 25. svibnja 2024. Lana Hudeček održala je predavanje za građanstvo Engleski naš sveprisutni – O anglizmima u hrvatskome jeziku i radionicu za učenike viših razreda osnovne škole Samo luzeri hetaju. Na predavanju i radionici predstavljen je portal Bolje je hrvatski, koji je važan izvor napomena koje se ugrađuju u rječničke članke anglizama obrađenih u Mrežniku te su pokazane obrade anglizama u osnovnome modulu i u modulu za učenike nižih razreda osnovne škole.

Događaj je bio bogato medijski popraćen te su o njemu izvijestili Turistička zajednica općine Marija Bistrica, Radio Marija Bistrica, portal Zagorje, portal zip.com, Radio Zlatar i mnogi drugi portali.


Predavanje Kako nastaje rječnik? Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik za profesore hrvatskoga jezika Zadarske županije, Zadar, 15. ožujka 2024. (Lana Hudeček)

U Zadru je 15. ožujka 2024. Lana Hudeček održala predavanje na Aktivu nastavnika hrvatskoga jezika Zadarske županije na kojemu su predstavljena sva tri modula Hrvatskoga mrežnog rječnika – Mrežnika.


Predavanje za maturante Mrežni izvori Instituta za hrvatski jezik – kako (na maturi) izbjeći najčešće pogreške, Gradska knjižnica Samobor, 13. ožujka 2024. (Lana Hudeček)

U Gradskoj knjižnici Samobor Lana Hudeček održala je 15. ožujka 2024. predavanje za maturante Mrežni izvori Instituta za hrvatski jezik – kako (na maturi) izbjeći najčešće pogreške u sklopu kojega su maturantima predstavljeni mrežni izvori Instituta koji im mogu pomoći u pripremi za maturu. Na kraju predavanja maturanti su rješavali test dostupan na stranicama priručnika Hrvatski na maturi.


Predavanje Kako nastaje rječnik? Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik za učenike 7. razreda OŠ Špansko Oranice, Zagreb, Institut za hrvatski jezik, 6. ožujka 2024. (Lana Hudeček)

U sklopu Dana otvorenih vrata Instituta za hrvatski jezik 6. ožujka 2024. u Institutu je učenicima 7. razreda OŠ Špansko Oranice u sklopu predavanja Kako nastaje rječnik? Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik predstavljen Mrežnik te objašnjene faze nastanka mrežnoga rječnika. Osobitu su pozornost učenika zadobile igre sastavljene za taj rječnik te su se učenici i sami okušali u nekima od njih.


Predavanje Kako nastaje rječnik? Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik za srednjoškolce iz Učeničkoga doma Tina Ujevića, Zagreb, Institut za hrvatski jezik, 5. ožujka 2024. (Lana Hudeček)

U sklopu Dana otvorenih vrata Instituta za hrvatski jezik 5. ožujka je u Institutu srednjoškolcima iz Učeničkoga doma Tina Ujevića u sklopu predavanja Kako nastaje rječnik? Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik predstavljen Mrežnik te objašnjene faze nastanka mrežnoga rječnika. Nakon predavanja učenici su postavili brojna pitanja o različitim temama, npr. i o tome zašto neki nazivi za životinje imaju mocijske parnjake, a drugi ih nemaju te je predstavljanje projekta proteklo u ugodnoj i poticajnoj atmosferi.


Objavljen tekst Bokelji, Bokeljke je pravilan naziv za stanovnike Boke kotorske, 16. veljače 2024.

Na portalu Zajednice bokeljskih Hrvata objavljen je 16. veljače 2024. tekst Bokelji, Bokeljke je pravilan naziv za stanovnike Boke kotorske u kojemu se donosi odgovor na pitanje kako glasi točno ime za stanovnike Boke kotorske upućen Lani Hudeček. Pitanje je potaknuto time što se u medijima upotrebljava i ime Bokeljan. Uz tekst objavljena je i slika iz baze etnika i ktetika, koju je u sklopu projekta Mrežnik sastavio Domagoj Vidović, s podatcima o etnicima i ktetiku od imena Boka kotorska te se i odgovor na upit o pravilnim imenima za stanovnike Boke kotorske temelji na podatcima iz te baze dostupne na stranicama portala Hrvatski u školi.


Radionica sa studentima Zimske škole hrvatskoga jezika na Croaticumu Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predstavljanje modula Hrvatskoga mrežnog rječnika – Mrežnika za osobe koje uče hrvatski jezik kao drugi i strani jezik, Zagreb, 5. veljače 2024. (Lana Hudeček, Josip Mihaljević i Dinka Pasini)

U sklopu projekta Hrvatski mrežni rječnik – Mrežnik 5. veljače 2024. održana je u Institutu za hrvatski jezik radionica s polaznicima Zimske škole hrvatskoga jezika na Croaticumu Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Radionicu su održali Lana Hudeček i Josip Mihaljević, a osmislili su je u suradnji s Dinkom Pasini, projektnom suradnicom koja radi na modulu za osobe koje uče hrvatski kao ini jezika te dugogodišnjom lektoricom za neizvorne govornike hrvatskoga jezika na Croaticumu. Na radionici su sudjelovali strani studenti iz Ukrajine, SAD-a, Finske, Poljske i Kine. Cilj je radionice bio upoznati polaznike Zimske škole hrvatskoga s djelatnošću Instituta za hrvatski jezik, osobito s institutskim mrežnim izvorima koji bi im mogli biti korisni u učenju hrvatskoga jezika, te ispitati stvarne potrebe korisnika rječnika, odnosno provjeriti neka od rješenja primijenjenih u Mrežniku. Josip Mihaljević predstavio je nekoliko obrazovnih igara namijenjenih lakšemu ovladavanju hrvatskim jezikom. Polaznici Zimske škole bili su veoma aktivni te pokazali veliko zanimanje za hrvatski jezik, mrežne izvore Instituta te igre izrađene u okviru projekta Mrežnik.