Zvanje: znanstveni savjetnik u trajnome zvanju | E-pošta: akapetan@ihjj.hr | Telefon: (01) 3783-829 | Broj sobe: 209 |
Amir Kapetanović (Pakrac, 1975.), diplomirao je 1997. hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i na istom je fakultetu magistrirao (2001.) i doktorirao (2004.). U znanstvenom je zvanju znanstvenoga savjetnika u trajnom zvanju od 2019., a u znanstveno-nastavnom (naslovnom) zvanju redovitoga profesora u trajnom zvanju od 2021. godine. Član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (Razred za filologiju) od 2016. godine.
Područja su mu znanstvenoga interesa: povijest hrvatskoga i drugih slavenskih jezika, povijesna morfonologija / morfologija / morfosintaksa, leksikografija, tekstologija, paleografija, kognitivna (etno)lingvistika, povijesna sociolingvistika, čakavsko narječje, jezik u stihu, jezik u filmu, hrvatski kao strani jezik, moliškohrvatski, gradišćanskohrvatski, povijest emocija, srednjovjekovna i renesansna književnost.
U Institutu radi od 1998. u Odjelu za povijest hrvatskoga jezika i povijesnu leksikografiju (suradnik je na projektima Tekstologija hrvatske pisane baštine i Hrvatski rječnik do Marulića i njegovih suvremenika, a voditelj znanstvenoga projekta MZOŠ-a Starohrvatski rječnik i znanstvenoga istraživačkoga projekta HRZZ-a Documentation and Interpretation of the Earliest Croatian). Od 2021. suradnik na znanstvenom istraživačkom projektu HRZZ-a (IP-2020-02-5611) Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (voditelj. D. Grmača). Od 2024. godine provodi istraživanje Hrvatske stereotipne jezične slike svijeta (CROSTER) u suradnji s D. Dukićem, koje se financira u sklopu Next Generation EU. Od 2008. do 2013. obnašao je dužnost voditelja Odjela za povijest hrvatskoga jezika i povijesnu leksikografiju.
Od 2005. godine povremeno predaje kolegije iz tekstologije i povijesti hrvatskoga jezika na diplomskim i poslijediplomskim studijima na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Rijeci. Bio je mentor studentima diplomskih i poslijediplomskih doktorskih studija (Zagreb, Rijeka, Utrecht).
Usavršavao se u Njemačkoj (Bonn, Leipzig), Poljskoj (Krakov, Varšava), Italiji (Rim, Molise), Rusiji (Sankt-Peterburg), Nizozemskoj (Leiden) i Švicarskoj (Bern). Održao je niz predavanja na uglednim inozemnim znanstvenim institucijama (Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Kijev; Філологічний факультет Львівський національний університет ім. Івана Франка, Lavov; Universtità degli Studi di Padova, Padova; Institut für Slavische Sprachen und Literaturen, Universität Bern; Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego, Varšava; Facoltà di Lettere e Filosofia della Sapienza Università di Roma, Rim; Санкт-Петербургский государственный университет, Sankt-Peterburg; Uniwersytet Jagielloński, Krakov; Otto-Friedrich Universität Bamberg, Slavistik, Bamberg; Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Leipzig).
Organizirao je u Zagrebu 2016. međunarodni znanstveni skup Najstarije jezične potvrde i tekstovi slavenskih jezika. Suorganizirao u Zadru 2022. međunarodni etnolingvistički skup Homeland and Patriotism in Europe. U sklopu rada i aktivnosti Odbora za leksikografiju Razreda za filološke znanosti HAZU organizirao je u Zagrebu 2023. Šesti međunarodni leksikološko-leksikografski znanstveni skup (Leksikografija i vrijednosti u jeziku), pa je tako, nakon dulje stanke, obnovljena tradicija leksikografskih skupova Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Član Vijeća poslijediplomskoga studija Povijest i dijalektologija hrvatskoga jezika na Sveučilištu u Rijeci (2007.–2020.). Član panela za vrednovanje projektnih prijedloga prijavljenih na natječaje HRZZ-a iz područja filologije (2016.–2020.). Član Nastavničkoga vijeća PDS predmoderne povijesti na Sveučilištu u Zagrebu. U članstvu je nekoliko međunarodnih i domaćih znanstvenih i kulturnih udruženja i institucija (član Komisije za etnolingvistiku pri Međunarodnom komitetu slavista, SCLA, SLE, HFD, MH, KK Split). Član znanstvenih vijeća inozemnih časopisa (Studi Slavistici, Język pisarzy). U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti član je i predsjednik Odbora za leksikografiju, član Odbora za normu hrvatskog standardnog jezika i predstavnik članova suradnika iz Razreda za filološke znanosti.
Za znanstvena postignuća primio je Godišnju nagradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u području filologije (2006.), Nagradu Judita (2010.), Državnu godišnju nagradu u području humanističkih znanosti (2010.) i Nagradu Grada Zagreba (2021.).
1997. diplomirao, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2001. magistrirao, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2004. doktorirao, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Pravopispravopis.hr |
Gramatikagramatika.hr |
Savjetnikjezicni-savjetnik.hr |
Bolje.hrbolje.hr |
Hrvatski u školihrvatski.hr |
Riznicariznica.ihjj.hr |
Nazivljenazivlje.hr |
Maturamatura.ihjj.hr |
Frazemifrazemi.ihjj.hr |
Valencijevalencije.ihjj.hr |
Kolokacijeihjj.hr/kolokacije/ |
Metaforeihjj.hr/metafore/ |